Hemoroidy w ciąży

Lipiec 12th, 2012

Część przyszłych mam w czasie trwania ciąży odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Ich pojawienie się spowodowane jest zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety, m.in. powiększaniem się macicy, która z kolei uciska pozostałe narządy wewnętrzne. Jedną z takich dolegliwości są hemoroidy.

Nieprawidłowa dieta i złe nawyki żywieniowe jest częstą przyczyną powstawania zaparć i w efekcie hemoroidów, dlatego mogą one wystąpić u każdego z nas. Jednak szczególnie często dokuczają one kobietom w ciąży. Według statystyk cierpi na nie prawie połowa kobiet.

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze – powiększone żyły na końcu jelita grubego (odbytu). Często wystają z odbytu (zewnętrzne hemoroidy). Mogą być również umieszczone na wewnętrznej stronie dolnej części jelita (wewnętrzne hemoroidy). Wywołują swędzenia, ból oraz krwawienia.

Najlepszym rozwiązaniem na hemoroidy są preparaty CaliVita, a w szczególności Triple potency lecithin oraz Ac-Zymes

Ciąża to okres, w którym ryzyko powstawania zaparć i hemoroidów zdecydowanie wzrasta. W tym czasie bowiem zmienia się gospodarka hormonalna, która bezpośrednio wpływa na wszystkie procesy trawienne. Ponadto, powiększona macica powoduje ucisk jamy brzusznej, co w efekcie daje nacisk na żyłę główną, utrudnia odpływ krwi z miednicy oraz nóg i odwadnia żyły w jelicie grubym. Żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, przez co stają się wypukłe i nabrzmiałe, a ich ścianki słabsze i podatne na uszkodzenia. Hemoroidy nie są groźne dla dziecka ani dla mamy, jednak bywają nieprzyjemne.
Zaparcia to częsty problem podczas ciąży prowadzący do rzadszych i bardziej napiętych wypróżnień. Treści pokarmowe poruszają się wolniej w czasie ciąży, a duża ilość żelaza w prenatalnych zestawach witaminowo mineralnych, choć jest potrzebna, również może powodować zaparcia.

Aby zapobiec lub złagodzić zaparcia i hemoroidy, mamy powinny zwracać szczególną uwagę na to jak i kiedy jemy. Najlepiej spożywać produkty bogate w błonnik np. preparat Nopalin, który ułatwia i przyspiesza procesy trawienne. Dlatego ważne jest by dieta była pełna takich produktów jak: warzywa, owoce, ciemne pieczywo, otręby, gruba kasza, ryż brązowy. Należy również pić dziennie przynajmniej 1,5 litra wody niegazowanej (ok. 3 litrów płynów dziennie). Warto również jeść kilka mniejszych posiłków dziennie, zamiast dwóch, trzech obfitych i konsekwentnie trzymać się ustalonych pór posiłków, a by pomóc uregulować prace jelit.
Jeśli pojawia się problem hemoroidów, ważne jest by zadbać o higienę i więcej ruchu (w miarę możliwości) oraz eliminować naprężanie podczas wypróżniania.

Aby zmniejszyć swędzenie i przynieść sobie ulgę warto przemywać bolące miejsca zimną wodą z delikatnym mydłem w płynie. Unikaj siedzenia przez długi czas, szczególnie na twardych krzesłach. Zamiast zwykłego papieru toaletowego możemy również zacząć używać specjalnych (niebarwionych, bezzapachowych) chusteczek do higieny intymnej , co pomoże nam uniknąć dodatkowych podrażnień. Nieprzyjemne objawy może też złagodzić kąpiel, nie może ona być za gorąca i dłuższa niż 10-15 minut (można dodać sodę do wody, aby zmniejszyć swędzenie). Natomiast ciepłe okłady z wilgotnej torebki herbaty powinny zadziałać zasklepiająco i gojąco na niewielkie rany. Istnieją również preparaty pomocne przy łagodzeniu dolegliwości związanych żylakami odbytu.
Już kilka miesięcy po porodzie zaparcia i hemoroidy potrafią samoistnie zniknąć. Niestety mają one tendencje do odradzania się, dlatego jeśli już odczuwasz nieprzyjemne skutki tych dolegliwości koniecznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem i porozmawiaj o sposobach ich leczenia.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.