Wapń – silne kości.

Lipiec 12th, 2012

Wapń – na straży silnych kości.

Odpowiednia podaż wapnia, czyli pierwiastka mineralnego, który warunkuje prawidłowy rozwój organizmu człowieka, jest bardzo ważna w codziennym żywieniu. Wapń razem z kolagenem tworzy podstawową jednostkę budulcową naszych kości i wpływa na rozwój układu mięśniowo – nerwowego. Poprawia również naszą reakcję na alergię, stąd jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym, który trzeba uzupełniać.

Gdzie mamy najwięcej wapnia?

Magazynem wapnia są kości, gdyż tam trafia on z każdej części naszego ciała. W kościach zgromadzone jest aż 99% wapnia z całego organizmu.

Zawartość wapnia maleje wraz z wiekiem – rocznie tracimy do 0,5% jego ilości, natomiast w okresie menopauzy i andropauzy, a także później straty te są o wiele większe, co może skutkować groźną dla zdrowia osteoporozą, a wcześniej – osteopenią.

Osteoporoza to wynik ubytku wapnia – jak jej zatem zapobiegać?

Osteoporoza jest stanem chorobowym, który powstaje na skutek tzw. ucieczki wapnia z kości. Jest to tym samym przewaga procesów kostnogubnych nad procesami kostnotwórczymi, która prowadzi do poważnych braków w naszym szkielecie. Dzieje się tak, gdyż dostarczamy wraz z pożywieniem zbyt mało wapnia, ale też kolagenu oraz witaminy D3. Dopiero taki zdrowy kompleks stanowi siłę dla mocnych kości.

Osteoporoza powoduje wysokie ryzyko złamań kości, stąd w wieku dojrzałym koniecznie należy suplementować wapń, kolagen i witaminę D3. W innym wypadku – z pozoru niegroźne upadki lub obicia mogą skutkować tygodniami unieruchomienia kończyny oraz miesiącami późniejszej rehabilitacji.

Źródła wapnia

Naturalnym źródłem wapnia są przede wszystkim przetwory mleczne. Jednak mimo dużej jego ilości, brakuje w mleku witaminy D3, która zwiększa przyswajalność wapnia. Wapń znajdziemy również w serach podpuszczkowych, sezamie i w soi, lecz nie jesteśmy w stanie pokryć dziennych potrzeb ze zwykłej diety. Wapń trzeba tym samym dostarczać w formie suplementu. Najlepiej w połączeniu z magnezem (siła mięśniowa), kolagenem i wit. D3 (mocne kości).

Kto ile wapnia potrzebuje?

Niemowlęta: 600-800 mg, dzieci i młodzież od 800 mg do 1200 mg dziennie, a dorośli 1200 mg (do 25 lat) oraz 900 mg (powyżej 25 lat). Osoby powyżej 60 roku życia: 900 mg mężczyźni, a 1100 mg kobiety. Kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1300 mg Ca/dobę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.